Historia WOŚP od początków jej powstania. Finał w 1994 roku

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest fundacją dobroczynną założoną 2 marca 1993 roku przez Jurka Owsiaka, Lidię Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego oraz kilka innych osób. Pierwszy raz usłyszano o tej akcji w III programie Polskiego Radia, który prowadził właśnie Jerzy Owsiak. Środki finansowe wysyłane w kopertach przez ludzi dobrej woli trafiały do stacji radiowej skąd między innymi przez Jurka Owsiaka były dostarczane do dzieci z wadami serca.

Doskonały wynik zbiórki pieniędzy zachęcił organizatorów do rozpropagowania akcji i 3 stycznia 1993 roku TVP2 nadawała na żywo I finał WOŚP. Środki były zbierane dla Centrum Zdrowia Dziecka dla Oddziału Kardiochirurgii, ilość zgromadzonych pieniędzy była tak pokaźna (1 535 440,68 USD), że udało się wyposażyć 10 dodatkowych takich oddziałów w całej Polsce. Duży odzew wśród zwykłych ludzi oraz przedsiębiorstw, które zaczęły również przekazywać fundusze na akację charytatywną zachęcił zarówno Jurka Owsiaka oraz pozostałych organizatorów i wolontariuszy do zorganizowania kolejnej akcji.

II Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

II finał WOŚP odbył się 2 stycznia 1994 roku i zebrano 4 134 072,50 złotych tj. 1 930 726,93 dolarów z przeznaczeniem dla szpitali noworodkowych.

Za zebrane środki finansowe WOŚP zakupiło: stanowiska do resuscytacji, pulsoksymetry, inkubatory, lampy do fototerapii, respiratory, CPAP-y, USG, kardiomonitory. Wszystkie te sprzęty ratują zdrowie i życie dzieci, które dopiero przyszły na świat. Jest to ogromna pomoc dla placówek medycznych, które w 1994 borykały się z brakiem profesjonalnej sprawnej aparatury.

Podczas transmisji II finału WOŚP w TVP 2 wystąpili najwięksi artyści polskiej sceny muzycznej. Akcję wsparła grupa IRA, Beata Kozidrak, Edyta Bartosiewicz, Małgorzata Ostrowska i Maryla Rodowicz. Wszyscy artyści wspólnie zaśpiewali przepiękną piosenkę zespołu IRA pt. „Wiara. Pieniądze osobiście przynosili ulubieni polscy aktorzy, wśród nich był Jan Machulski. Natomiast Bogusław Linda poprowadził koncert w Spodku w Katowicach w ramach zbierania funduszy dla WOŚP i ratowania życia noworodków.

Jednak nie tylko w studiu telewizyjnym odbywały się występy polskich zespołów muzycznych, również we wszystkich regionach kraju organizowane były koncerty z udziałem nie tylko rodzimych artystów, ale również zagranicznych. Wszyscy grali dobroczynnie dla noworodków, które czekały na pomoc w polskich szpitalach dziecięcych.

Ludzie przychodzący na festyny, happeningi, chętnie wrzucali pieniądze do puszek z logo WOŚP, każdy przechodzień na ulicy zatrzymywał się i wspierał akcję chociażby najdrobniejszą kwotą. Wolontariusze we wszystkich polskich miastach i miasteczkach zbierali pieniądze do puszek i przyklejali czerwone serduszka w podziękowaniu za datek i wsparcie akcji charytatywnej.

II finał WOŚP był wspaniałym przedsięwzięciem, z którym utożsamiali się ludzie wszystkich zawodów. Pojawiły się ponumerowane serduszka na licytację, których mennica przygotowała 795 sztuk. Harcerze zawsze chętnie wspierający akcje charytatywne z wielką wytrwałością prasowali banknoty, które pogniotły się podczas wrzucania do puszek wolontariuszy, dzięki temu mogli sprawniej policzyć zebrane fundusze.

II finał WOŚP z 2 stycznia 1994 zakończył się sukcesem całego społeczeństwa, które ofiarnie wsparło akcję charytatywną. Noworodki w wielu polskich szpitalach miały możliwość skorzystania z nowoczesnej aparatury ratującej im zdrowie i życie. Rodzice nie potrafili ukryć wzruszenia a lekarze byli zadowoleni, że ich praca będzie przynosiła jeszcze większe korzyści dla tych małych istot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *